Basın Odası

Basın Bültenleri

Filli Boya Geri Dönüşüm Bülteni

BETEK BOYA MISIR FABRİKASI, ISO 9001 BELGESİ ALDI

TONLARCA ATIK
TONLARCA HAM MADDEYE DÖNÜŞTÜ
*
FİLLİ BOYA’NIN ÇEVRECİ YAKLAŞIMI
SANAYİYE KAZANDIRDI
*
FİLLİ BOYA’DAN TONLARCA
ATIĞA ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM
*
FİLLİ BOYA 3.382 TON ATIĞI SANAYİYE KAZANDIRDI


Filli Boya, 2015 yılında üretim ve hizmet faaliyetlerinden kaynaklanan 3.382 ton atığı geri dönüşüme göndererek, ülke ekonomisine geri kazandırdı. Enerji verimliliği uygulamaları ile tanınan, sürdürülebilirlik kavramına inanan, çevreye duyarlı politikalar üreten marka, doğal kaynakların tasarrufuna ve atık malzemelerin çevreci geri dönüşümüne özen gösteriyor. Sürdürülebilir kalkınmanın, ancak üretimde enerji kaynaklarının verimli kullanılmasıyla gerçekleştirileceğine inanan Filli Boya, üretim süreçlerini bu bilinçle sürdürüyor..

Ham Madde Olarak Geri Dönüşüyor

Çevreci kurumlar tarafından örnek tesis olarak gösterilen Filli Boya, "Ambalaj Atıkları” “Değerlendirilebilir Tehlikeli Atıklar” ve “Değerlendirilemeyen Tehlikeli Atıklar” olmak üzere 3 ana grupta topladığı atıkları, Gebze tesislerinin “Atık Depolama ve Geri Dönüşüm Merkezi’nde” ayrıştırıyor. 152.000 m² üzerinde yaklaşık 90.000 m² kapalı alanda kurulu, yıllık üretim kapasitesi 348 bin ton olan tesis atıkların sanayide tekrar hammadde olarak kullanılmasına imkan sağlıyor.

En Çevreci Tesis

2013 yılında ‘’Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler Birliği Çevreci Tesisler ‘’ kategorisinde Gebze Belediyesi tarafından “Çevreci Tesis” ödülüne layık görülen Filli Boya, 2014 yılında da 953 tonu tehlikeli atık olmak üzere toplamda 3.758 ton atığın geri dönüşümüne doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunmuştur.
TSE EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine sırasıyla, “TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri”, “TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi” ve “TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi” belgelerini de ekledi. 2011 yılında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından “TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” kapsamında belgelendirilen Filli Boya, “TS ISO EN 9001 Kalite Yönetim Sistemi” belgesine sahip olup, 2010 yılında “14001 Çevre Yönetim Sistemi” belgesini de almaya hak kazanarak çevreye olan duyarlılığını tescillemiştir.
Kocaeli Sanayi Odası tarafından 2006 yılında düzenlenmiş "Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri" organizasyonunda büyük işletmeler dalında “Çevre Teşvik Ödülü” alan Filli Boya; enerji verimliliği, kaynak tüketimi, atık yönetimi, geri kazanım ve geri dönüşüm uygulamalarıyla ülkemiz geleceğine, doğal kaynaklarına, çevresine ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor

Betek Boya, Avrupa İş Ödülleri’nde inovasyon kategorisinde finale kalan tek Türk şirket

İnovatif çalışmalarıyla sektöre öncülük eden Betek Boya, Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden olan Avrupa İş Ödülleri’nde “İnovasyon” kategorisinde finale kalan tek Türk şirket oldu. 33 ülkeden 32 bin firmanın katıldığı yarışmada, Ruban d’Honneur (Onur Kurdelası) ödülünü alan Betek Boya, finalde Türkiye’yi temsil edecek.

1988 yılından bu yana Filli Boya, Fawori, Alligator ve Alsecco markaları ile boya ve yalıtım sektöründe hizmet veren Betek Boya, iş dünyasının Oscar’ı olarak bilinen Avrupa İş Ödülleri’nde (European Business Awards) inovasyon kategorisinde önce ‘Ulusal Şampiyon’ oldu. Takibinde Ruban d’Honneur (Onur Kurdelası) ödülünü de alan Betek, Haziran ayındaki finalde, inovasyon kategorisinde yarışacak tek Türk şirketi olacak.

Betek Boya, “İnovasyon” kategorisinde finale kalan tek Türk firması oldu

Türkiye’den başvuru yapan firmalar arasında “Ulusal Şampiyon” olarak seçilerek ikinci aşamaya kalan 45 Türk firmasından biri olmayı başaran Betek Boya, şirketlerin inovasyon stratejilerinin yarıştığı “inovasyon” kategorisinde jüri değerlendirmesi ile Ruban d’Honneur almaya hak kazanan tek Türk firması olmayı başardı.

Toplamda 33 ülkeden 32 bin firmanın başvurduğu Avrupa İş Ödülleri kapsamında, 11 kategoriden 10’ar farklı şirket Nisan ayında Amsterdam ve Londra’da yapılacak sunumlarla kendi kategorilerindeki stratejilerini anlatma fırsatı bulacak. Jüri değerlendirmesinin ardından Haziran ayında gerçekleşecek ödül töreni ile her kategoride yarışmanın kazananları belli olacak.

Katılımcı şirketlerin inovasyon, iş mükemmeliyeti ve sürdürülebilir başarı genel başlıkları altında 11 farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada, medya, politikacılar, akademisyenler ve iş çevrelerinden oluşan bir jürinin seçimleri belirleyici olacak.

Türkiye’den 6 firma finalde

Bu yıl 9. kez düzenlenen Avrupa İş Ödülleri’nde Türkiye’den 6 şirket finalde kendi kategorilerinde birincilik için yarışıyor. Yarışma Avrupa iş dünyasındaki en iyi şirketleri sınır, büyüklük ve sektör farkı göz etmeksizin birbiriyle bağlayan, şirketler arasında mükemmelliği, yenilikçiliği, girişimciliği ve en iyi uygulamaları ödüllendiren bir program olarak kendisini kısa sürede tanıtmış ve kabul ettirmiştir.

Betek Mıısır Fabrikası ISO 9001 Basın Bülteni

BETEK BOYA MISIR FABRİKASI, ISO 9001 BELGESİ ALDI

 11.000 m2’lik alanda faaliyet gösteren ve yıllık 26.000 ton kapasiteye sahip Betek Boya Mısır fabrikası ISO 9001 Belgesi almaya layık görüldü.

ISO 9001 Filli Boya, Fawori, Alsecco ve Alligator markalarıyla hizmet veren Betek’in, Mısır’da yer alan fabrikası ile ISO 9001 Belgesi’ni almaya hak kazandı. “Kaliteli üretim yapan, öncü ve yenilikçi marka” kimliğiyle aldığı bu belge ile Betek Boya; 25 yıllık tecrübesi, ürünlerinin kalitesi, üretim süreçlerinde uyguladığı yüksek standartlar da gerek ulusal gerekse küresel alanda onaylanmış oldu. ISO 9001 kalite belgesi ile Betek Boya Mısır Fabrikası’nda üretilen ürünlerin uluslararası kabul görmüş yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edildiği ve ürün kalitesinin sürekliliğinin sağlanacağının güvencesinin verildiği de tescil edilmiş oldu. Sektöründe lider konumunda olan Betek Boya, gelecek dönemlerde yapacağı yatırımlarla ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaya devam edecek.

Betek Kayseri Fabrika Açılış Bülteni

BETEK, 9 YILDA ISI YALITIM SEKTÖRÜNDE 48.000 KİŞİLİK İSTİHDAM YARATTI…

BETEK, YAPTIĞI ISI YALITIM TASARRUFU İLE BOLU ORMANLARININ %93’ÜNÜN TEMİZLEDİĞİ CO2 KADAR ÇEVREYE KATKI SAĞLADI.

DAHA FAZLA ENERJİ TASARRUFU, DAHA AZ SERA GAZI İÇİN BETEK’TEN KAYSERİ’YE DEV YATIRIM! BETEK YALITIM PAZARINI BÜYÜTTÜ, KURUCUSUNUN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE KAYSERİ’YE DEV YATIRIM YAPTI…

BAKAN TANER YILDIZ VE ERDOĞAN BAYRAKTAR, BETEK KAYSERİ ISI YALITIMI FABRİKA AÇILIŞINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VİZYONUNU KONUŞTU…

2011 yılını boya ve ısı yalıtım sektöründe 668 Milyon TL’lik cirosu ile lider olarak kapatan Betek; yaşanan ekonomik krizlere rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam etti. 152.000 m2’lik Gebze ve 11.000 m2’lik Mısır‘daki tesislerinden sonra, 104.000 m2’lik Kayseri Fabrikası’nın açılışını Kurucusu Sn. Celal Akpınar’ın 7. ölüm yıldönümünde gerçekleştirdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircililik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından bugün (27 Nisan 2012 Cuma günü) açılan Betek Yalıtım Üretim Tesisi’nin açılış törenine; çok sayıda değerli kamu yöneticisi, STK temsilcileri, Betek Grubu’nun bayileri, iş ortakları, çalışanları ve Kayserili iş adamları katıldı.

Filli Boya, Fawori, Alsecco ve Alligator markalarıyla hizmet veren; enerji verimliliğinin insanlığın geleceği için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Türk inşaat sektörünün lider firması BETEK, dünyamızın en önemli sorunu olan sürdürülebilirlilik konusunda çok önemli bir yatırım gerçekleştirdi. Kayseri’de faaliyet gösterecek olan üretim tesisinin kurulumu 104.000 m2 açık alan üzerinde gerçekleştirildi. Teknolojik altyapısı, üretim kapasitesi ve yatırım değeri açısından Anadolu’nun en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri üretim tesisi ile birlikte Betek yılda 36 milyon m2 ısı yalıtım sistem ürünleri üretebiliyor olacak. Bu rakam, Betek grubunun 2003 – 2011 yılları arası ısı yalıtım satışlarına eşit.

Türkiye’de tüketilen toplam enerjinin yaklaşık %40’ı binalarda kullanılıyor ve ihtiyacımız olan enerjinin %74’ü yurtdışından ithal ediliyor. Ülkemizdeki 16 milyonun üzerinde yalıtımsız konutta, en önemli tasarruf yöntemi olan binalarda ısı yalıtımın uygulanması ile yıllık 10 milyar $’lık bir tasarruf ve cari açıkta azalma potansiyeli dikkat çekiyor.

AB ülkeleri, 2020 yılı için %20 daha az enerji tüketmeyi planlarken binaların %20’si için yenilenebilir enerjiye geçmeyi, %20’si için daha az sera gazı salınımı gerçekleştirmeyi ve enerji ihtiyacının %20’sini ise yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyor. Türkiye’nin AB ülkelerinin standartlarına yaklaşmasını hedefleyen Betek Grubu, bu amaçla bu önemli yatırımı gerçekleştiriyor. Sektörünün, global platformlarında da faaliyet gösteren Betek, Avrupa’nın en büyük boya ve ısı yalıtımı üreticisi olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürüyor.

En Büyük Rakibimiz, Kendimiz!
Fabrika yatırımları yanısıra, sektörün gelişim ve bilinçlendirilmesine yönelik yatırımları ile dikkat çeken ve en yakın rakibin 3 mislinden daha fazla ısı yalıtım yapılmasını sağlayan Betek, kendi gelişimine paralel olarak Türkiye’yi Avrupa’nın en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri pazarı olduğunu vurguladı ve en büyük rakibinin yine kendisi olduğunu ispatladı. Betek, kurulduğu ilk günden bu yana enerji verimliliği konusundaki öncü tavrını hayata geçirdiği yeni projelerle de kitlelere aktarıyor.

Babasının Ölüm Yıl Dönümünde Fabrika Açtı
Açılışta konuşan Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar babasını kaybettiği 2005 yılında devraldığı şirketi Betek ailesine olan sonsuz güven ile liderliğe yakışır bir tavır sergileyerek yola devam ettiklerini belirtti. Kimi zaman tedbirli davranarak, kimi zaman da risk alarak bugünlere ulaştıklarını anlatan Akpınar, açılış gününün Celal Akpınar’ın 7. ölüm yıl dönümüne denk gelmesi vesilesiyle babasına söz verdiği gibi gurur duyulacak işler ortaya koyduklarını söyleyerek duygusal bir konuşma yaptı.

Teknolojiye verdiği büyük önem, yaptığı dev yatırımlar ve Ar-ge çalışmalarına ayırdıkları kaynakla Betek’in her geçen gün daha da büyüdüğünü belirten Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, “Yenilikçi ürün ve teknolojilerimiz ile ısı yalıtımı işine girdiğimiz 2003 yılından bu yana yaklaşık 380.000 haneye ısı yalıtımı yapılmasını sağladık. Bu sayede binaların sadece ısıtmada elde ettiği tasarruf ile 620 milyon TL eşdeğeri 590 milyon m3 daha az doğalgaz kullanılmasını sağladık. Tüm Türkiye çapında hizmet altyapımızı geliştirerek 1191 çalışan ve 4.500 bayimizin yanısıra uygulama alanında 48.000 kişilik istihdam yarattık” dedi. Sadece yeni fabrika özelinde ise, 2012’de 8.000 kişilik ek istihdam oluşmasını beklendiklerini ifade etti.

Küçükoğlu, Yalıtım seferberliklerinin ülkemizin gelişimi ile bütünleşen sosyal sorumluluk hareketi olduğunu vurgulayarak, ülkemizde ısı yalıtım sistemlerinin tüm ana ürünlerini üreten tek kurum olarak farklılaştıklarını ve Kayseri yatırımlarının Anadolu ve Ülke sevdalarının başlangıcı olduğunu belirtti. Betek Yalıtım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, uyguladıkları ısı yalıtımı ile sadece ısıtma giderleri dikkate alındığında, klima ve soğutma harcamalarını hesap etmeden 1.26 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınmasını engellediklerini belirterek, bu rakamın Bolu Ormanları’nın yılda soğurduğu karbodioksit miktarının %93’ü ya da İstanbul trafiğindeki araçların yılda doğaya saldığı karbondiokdit miktarının %43’üne eşdeğer olduğunu vurguladı. Dindoruk özellikle eğitim, bilinçlendirme, iletişim faliyetleri ile sektörde ön plana çıktıklarını, sadece bu alanda 9 yılda 106 milyon $ yatırım yaptıklarını ifade etti. Bu şekilde sektöre yön verdiklerini ve kalıcı bir etki bıraktıklarını belirterek, ülkemiz için her türlü görev ve çalışmaya, kamu kuruluşları veya STK’larla ortak projelere hazır olduklarını ve öncü olacaklarını vurguladı.

Enerjiyi Verimli Kullanmak Bir Kültür
Açılışını Enerji Ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın gerçekleştirdiği törende Yıldız ’’ Enerji verimliği konusunun başlı başına bir kültür olduğunu, bu nedenle Betek’in yatırımlarının ekonomik boyutunun yanı sıra insanlığa da ciddi bir katkısının olduğunu sözlerine ekledi. Yıldız, 2 yıl ve üzerinde amortisman sürecine katkı sağlayan çok fazla bir yatırım olmadığını belirtirken, hedeflediğimiz stratejilerin uygulandığını görmek bize heyecan veriyor. Betek’in Kayseri’ye yapmış olduğu dev yatırımını bu sebeple kutluyoruz” dedi.

Herkese Gözde Hanım Gibi Hayırlı Evlat Diliyorum
Bayraktar ise sözlerine; Gözde Hanım’ın babasına ithafen yaptığı konuşmadan ne kadar etkilendiğini belirterek başladı. Isı yalıtımının enerji tasarrufu ve çevre üzerindeki etkilerine vurgu yapan Bayraktar, bu yatırımların herkese örnek olması gerektiğini söyledi. Bayraktar, Allah’tan herkese Gözde Hanım gibi hayırlı evlat vermesini temenni etti.

Türkiye 2023’te Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Olmalı!
Betek, 25 yıllık deneyimin getirdiği güç ile enerjiyi verimli hale dönüştürecek ürünler geliştiriyor. Türkiye’nin 2023 yılında Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmesi için enerji problemini çözmesi gerektiğini düşünen Betek Grubu, bu gelişme sürecinin insanlığa büyük bir gelecek vaat ettiği bilinciyle hareket ediyor. Enerji verimliliğini, çevreye dost ürünler geliştirerek sağlanabileceğini belirtiyor.

Betek Ülkemiz Geleceğine Katkılarını Sürdürüyor

Türk boya sektörünün lideri Betek, 2011 yılında; atık yönetimi, geri kazanım ve geri dönüşüm konularındaki uygulamalarıyla ambalaj atığı ve değerlendirilebilir tehlikeli atıklar olmak üzere 3300 ton atığın geri dönüşümüne katkıda bulundu.

Enerji verimliliği uygulamalarını, sürdürülebilirlik faaliyetlerini, çevreye duyarlılığını bir yaşam felsefesi haline getiren Avrupa’nın en büyük üretim ve teknoloji üssüne sahip Betek, 2011 yılında bünyesinde açığa çıkan 3300 ton tehlikeli atığın geri dönüşümünü sağlayarak ülkemiz ekonomisine geri kazandırdı.

Çevreci yaklaşımı ve bu yönde yapmış olduğu yatırımları ile örnek tesis olma yolunda önemli adımlar atan Betek, "Ambalaj Atıkları” (Kağıt-karton, naylon, metal, plastik, ahşap vb..) ile “Değerlendirilebilir Tehlikeli Atıklar” olarak iki ana grupta topladığı atıkları, 152.000m² üzerinde yaklaşık 90.000 m² kapalı alanda kurulu, yıllık üretim kapasitesi 348 bin ton olan Gebze tesislerinin Atık Depolama ve Geri Dönüşüm Merkezi’nde ayrıştırıyor.

Betek enerji verimliliği, kaynak tüketimi, atık yönetimi, geri kazanım ve geri dönüşüm uygulamalarıyla ülkemiz geleceğine, doğal kaynaklarına, çevresine ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Betek, “14001 Çevre Yönetim Sistemi” Belgesi Almaya Hak Kazandı

2011 yılında 1150 tonu tehlikeli atık olmak üzere toplam 3300 ton atığın geri dönüşümüne doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunan Betek, Kocaeli Sanayi Odası tarafından 2006 yılında düzenlenmiş "Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri" organizasyonunda büyük işletmeler dalında “Çevre Teşvik Ödülü” ile onurlandırılmış ve 2011 yılında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından “TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” kapsamında belgelendirilerek çevreye olan duyarlılığını tescillemiştir.

Basında Betek